O nas

Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmienił się sposób w jaki słuchamy muzyki, a przede wszystkim źródła z których korzystamy. Choć nadal sprzedaż fizyczna ma się dobrze, a płyty winylowe przeżywają swój renesans, to jednak coraz częściej mamy możliwość czerpania przyjemności z muzyki dzięki nowej technologii.

Na polski rynek dociera coraz więcej serwisów, platform oraz sklepów internetowych, oferujących muzykę w różnym formacie i w konkurencyjnych cenach, dając tym samym większe możliwość wyboru. Jak się w tym połapać? – właśnie w tym celu, z inicjatywy Związku Producentów Audio Video, powstał serwis Muzz-on, który zwiera zarówno wytłumaczenie podstawowych pojęć jak i przejrzyste zestawienie najważniejszych muzycznych adresów internetowych.

Poniżej prezentujemy parę definicji, które ułatwią poruszenie się po cyfrowym świecie muzycznym.

Pliki do pobierania

Możliwość zakupu pojedynczych plików MP3 (lub w innym formacie), a także całych albumów na komputer bądź urządzenie mobilne. Obecnie najpopularniejszym sklepem oferującym muzykę cyfrową na świecie jest iTunes, w Polsce – Muzodajnia.

Streaming audio

Coraz popularniejsze źródło muzyki. Dzięki serwisom strumieniującym muzykę, mamy dostęp do muzyki w każdym miejscu i o każdej porze, bardzo często jest to zależnie jedynie od połączenia internetowego. Streaming to usługa, która oferuje dostęp do muzyki, której możemy słuchać bez konieczności pobierania plików na komputer. Na rynku istnieją serwisy, oferujące możliwość korzystania z usług zupełnie za darmo lub za opłatą abonencką, zarówno online jak i bez połączenia z Internetem.

  • oferta bezpłatna – możliwość korzystania z serwisu za darmo, lecz w większości przypadków z wymogiem rejestracji. Zazwyczaj słuchanie muzyki związane jest z koniecznością odsłuchania reklam. Część serwisów oferuje bezpłatny okres próbny.
  • oferta płatna – możliwość wykupienia abonamentu, który daje dostęp do oferty premium. Oferty takie dają dostęp do pełnego wachlarza usług serwisu, bez konieczności odsłuchania reklam.
  • streaming online – by korzystać z serwisu konieczne jest aktywne połączenie z Internetem.
  • streaming offline – możliwość korzystania z platformy bez połączenia z Internetem. Najczęściej jest to związane z ofertą płatną. Większość serwisów oferuje synchronizacje zachowanych playlist, tak aby można je było odtwarzać będąc poza siecią. Utwory nie są jednak na stałe zapisane na komputerze czy telefonie, gdy zerwiemy umowę z serwisem, stracimy dostęp do takich playlist.

Streaming video

Jeszcze do niedawna to głównie telewizyjne programy muzyczne serwowały nam teledyski, teraz tę rolę przejęły serwisy typu YouTube, które oferują streaming video. Na razie króluje głównie oferta bezpłatna, wspierana reklamami – czyli przed wideoklipem pojawiają się spoty. Teledyski pojawiają się także w ofercie płatnej do pobrania za pośrednictwem sklepów internetowych.

Dzwonki

Czasy dzwonków monofonicznych i polifonicznych już dawno minęły. Część użytkowników telefonów komórkowych korzysta z tych przygotowanych przez producenta, natomiast część wybiera utwory muzyczne. Popularne stały się również, tzw. ringback tone’y, czyli muzyka dotwarzana w czasie oczekiwania na połączenie.

  • trutone/ mastertone – dzwonki telefoniczne zapisane w formacie MP3 lub AAC. Zazwyczaj truetone’y to popularne utwory muzyczne zastępujące klasyczne dzwonki oferowane przez producentów telefonów
  • ringback tone (RBT) – tzw. granie na czekanie bądź halodzownki, czyli dźwięki zastępujące sygnał oczekiwani na połączenie. Sieci komórkowe oferują utwory muzyczne, które można wykupić jako RBT. Zdarza się, że w miejsce sygnału oczekiwania pojawiają się reklamy

Zapraszamy do korzystania z przygotowanej wyszukiwarki serwisów.